KOBERCE

Ako si vybrať dokonalý koberec?

Koberec môže zmeniť charakter celej miestnosti. Netreba zabudnúť aj na to, že je to jednoduché a cenovo dostupné riešenie na získanie pocitu tepla a farby. Pomôžeme Vám vybrať ten najvhodnejší pre Váš domov. Prečítajte si náš blog, získajte nápady a inšpirujte sa pre Váš domov.

V našom blogu sa dozviete :

  • Aký je váš štýl koberca?
  • Dlhé vlasy alebo krátke vlasy?
  • Význam veľkostí
  • Miestnosti, kde nesmie chýbať koberec

Nie je tajomstvom, že koberce sú jedným z najefektívnejších dekoratívnych prvkov. Ich najdôležitejšou vlastnosťou je, že sa elegantne hodia do každej miestnosti v dome , no zároveň prinášajú pocit útulnosti, tepelne izolujú a sú skvelým riešením na ohraničenie priestorov. Preto pri výbere koberca musíte brať do úvahy nielen jeho štýl, farby a vzor, ​​ale aj typ látky, veľkosť – ktorá bude závisieť od umiestnenia – a ďalšie vlastnosti, ako napríklad spôsob údržby koberca.

Aký je Váš štýl ? Aký štýl koberca, ktorý sa Vám páči ?

Prvá vec pri výbere koberca je vziať do úvahy dekór miestnosti, v ktorej má byť umiestnený. Pri tom je dôležité aby ladil s nábytkom, čalúnením pohovky alebo závesmi. Výborným pravidlom je aj to,  že ak sú ostatné textílie s potlačou, vyberte si obyčajný, jednoduchý, jednofarebný koberec aby ste nepreťažili priestor. Ak prevládajú hladké, jednofarebné látky, môžete pokračovať rovnakou jednoduchou líniou alebo zvoliť na koberci dizajn kvetov, geometrických tvarov...

Ak chcete svietivosť znásobiť, zvoľte hladký koberec v neutrálnom, svetlom a jemnom tóne, ktorý pomôže umocniť nielen svetlo ale aj priestrannosť miestnosti.

Ďalšou možnosťou sú farebné koberce. Je až neuveriteľné, ako môže farba koberca zmeniť každú, jednu miestnosť v dome. Teplé tóny prenášajú pohodlie a energiu, zatiaľ čo takzvané „studené“ tóny, ako je modrá, zelená alebo fialová, robia prostredie príjemnejším. Svetlé a neutrálne farby dodajú miestnostiam priestor, no nezabúdajte na to, že sa skôr zašpinia.

Ako si vybrať koberec: prírodný alebo syntetický?

Výber materiálu bude závisieť od použitia koberca, od miestnosti a od rozpočtu, ktorý máte. Tie, ktoré sú tkané prírodnými vláknami, sú klasickejšie a hodnotnejšie, čo z nich robí dokonalý doplnok, ktorý dodá exkluzívny nádych akémukoľvek priestoru.

Bavlnený koberec:

Koberce vyrobené z tohto materiálu sú pohodlné a funkčné. Skvele sa hodia do neformálneho prostredia a do miestností ako je detská izba, kúpeľňa alebo šatňa. Navyše, keďže sú také ľahké sú ideálne na letné mesiace. Jediná vec, ktorú musíte mať na pamäti, je, že jej nízka hmotnosť vyžaduje, aby ste pod ňu umiestnili protišmykovú základňu.


Nové materiály kobercov (PVC, polyetylén, polypropylén, vinyl):

Aktuálne sú trendy aj plastové materiály ako PVC, polyetylén, polypropylén alebo vinyl. Tieto typy kobercov sú odolné voči škvrnám a vlhkosti, sú skvelé pre priestory domu, ako je kuchyňa. Sú tiež jednou z najlepších možností pre vonkajšie koberce, pretože sa nepoškodia vystavením slnku alebo dažďu. Môžete si tiež vybrať z mnohých farieb a tvarov.

Prírodné materiály:

Taktiež pripomenieme, že pribúda materiálov, ktoré okrem toho, že zdobia, rešpektujú životné prostredie. K tradičným espartovým kobercom sa pridávajú koberce vyrobené zo sisalu, kokosu, juty, bambusu, dreva, morských rias ... a dokonca aj tkaného papiera, s veľmi atraktívnymi povrchovými úpravami. Ich jedinou nevýhodou je, že sú citlivé na trenie, a preto sú menej odolné.


Vlnené koberce:

Vlnené koberce sa stali jedny z najpoužívanejších pri dekorácii interiéru. Sú teplé a veľmi dekoratívne. Dobrým príkladom sú orientálne koberce, ako napríklad beni ouarain, charakteristické čiernymi alebo hnedými geometrickými motívmi na béžovom alebo krémovom podklade.

Orientálne koberce:

Orientálne koberce sa vyrábajú z bavlny, vlny, hodvábnych nití alebo zvieracích chlpov zmiešaných s vlnou.  Najznámejšie orientálne koberce sú turecké a perzské. Sú tkané naplocho, bez vlasov, takže sú oveľa ľahšie. Najtypickejšie z nich majú geometrický dizajn a veľmi charakteristickú výraznú farbu, kde hlavnými hrdinami sú hnedé a červenkasté tóny. Samozrejme, musíte dbať na to, aby ste na spodok umiestnili protišmykovú sieťku, ktorá zabráni ich pohybu.

Dlhý vlas alebo krátky vlas na koberci?

Dlhý vlas ponúka nadýchanejší povrch a prináša Vám väčší pocit pohodlia a tepla. Tieto koberce sa však stávajú skutočnými „lapačmi prachu“, takže si vyžadujú častejšie, takmer denné čistenie a taktiež sa škvrny odstraňujú zložitejšie.  Ani robotický vysávač si s kobercami s dlhým vlasom väčšinou veľmi nerozumie. A keďže sa v tomto type koberca môže naozaj nahromadiť viac nečistôt, je dôležité, aby tam prebiehala častá údržba.

Koberce s dlhým vlasom sú veľmi obľúbené, pretože sú mäkké, pohodlné a útulné. Tieto koberce môžu byť vyrobené z vlny, bavlny, hodvábu alebo syntetických materiálov a možno ich vybrať v rôznych farbách a štýloch. Tento typ koberca sa odporúča do chladných domácností alebo tých, ktorí hľadajú extra pohodlie a teplo, keďže sa po ňom príjemne chodí.

Na opačnej strane sú koberce s krátkym vlasom. Sú jednoduchšie, ľahšie sa čistia a udržiavajú v porovnaní s tými s dlhými vlasmi. V skutočnosti ich môžete bez problémov čistiť každý týždeň pomocou robotického vysávača.

Je to typ koberca, ktorý je odporúčaný do miestností s veľkou premávkou, kde žijú deti, domáci miláčikovia a pod. Čo sa týka materiálu, tieto koberce môžu byť vyrobené zo syntetických alebo prírodných materiálov a je z čoho vyberať. Vďaka svojmu štýlu sú bežné v minimalistických obývacích izbách pre jednoduchý efekt „menej je viac“.

Miestnosti, kde nesmie chýbať koberec

Okrem obývačky a jedálne je vo vašom dome viac miestností, v ktorých je prítomnosť koberca schopná úplne zmeniť jeho imidž, zvýšiť jeho teplo a zvýšiť jeho úroveň.

Na chodbu ideálny trik


Keďže ide o oblasť, ktorá má vo všeobecnosti menej prirodzeného svetla ako zvyšok domu, svetlý koberec pomôže, aby vyzerala menej tmavá. Aby to vyzeralo modernejšie, umiestnite len jeden. A ak je veľmi dlhý a úzky, kombinácia niekoľkých menších ho pomôže vizuálne  „skrátiť“. Pohrajte sa s tvarmi, aby to celé bolo veselšie.

V spálni teplo a šarm


Kto nemá rád chôdzu naboso a pocit, že šliape na mäkkú, teplú zem? Na to sú príjemnejšie vlnené koberce. Do spálne môžete umiestniť veľký koberec, ktorý vyčnieva z bokov a nôh postele, alebo dve malé na boky. Ak je miestnosť veľká, tretina pri nohách zdobí viac a poskytuje teplo v miestnosti.

5 DÔVODOV, PREČO POTREBUJETE VO SVOJOM ŽIVOTE KOBEREC


UVAŽUJETE O KÚPE KOBERCA, NO STÁLE SI NIE STE ISTÍ, ČI HO SKUTOČNE POTREBUJETE? SME TU, ABY SME VÁM POVEDALI ÁNO. ÁNO, POTREBUJETE HO. A NEHOVORÍME TO LEN PRETO, ŽE PREDÁVAME KOBERCE, ALE PRETO, ŽE VERÍME, ŽE SÚ VEĽMI DÔLEŽITÉ PRE VYTVORENIE ÚTULNEHO DOMOVA.

 

Koberec  1


5 DÔVODOV: Koberec 2

1. KOBERCE ROZŽIARIA PRIESTOR
2. KOBERCE ZVÝRAZNIA DEKORÁCIU
3. KOBERCE ZOSVETLIA MIESTNOSŤ
4. KOBERCE TEPELNE IZOLUJÚ
5. KOBERCE CHRÁNIA PODLAHUKEĎ PREMÝŠĽATE O KOBERCI, PRICHÁDZAJÚ NA MYSEĽ

POZITÍVNE VECI A NIEKTORÉ NEGATÍVA. SAMOZREJME TIE
NEGATIVNE MAJU JEDNODUCHE RIEŠENIE 😉

ALE ČO TAK ZAMERAŤ SA NA TIE POZITÍVNE? ZAČNIME.

 

 

1. KOBERCE ROZŽIARIA PRIESTOR

Koberce sú známe tým, že rozžiaria priestor a navodia atmosféru útulného domova. Ak máte pocit, že vaša obývačka alebo spálňa pôsobia tmavo, vhodným riešením je svetlý mäkký koberec. Záleží už na vás aký tvar a veľkosť koberca si zvolíte. U nás v Decoreum nájdete aj takýto jednoduchý biely koberec, ktorý zaručene rozžiari miestnosť v dome.

 

Koberec 4

2. KOBERCE ZVÝRAZNIA DEKORÁCIU

Ak vám záleží na dizajne a estetike vášho domova, záhrady alebo terasy, mali by ste mať na pamäti, že koberec je základným kúskom pre vytvorenie príjemného, dekoratívneho a prívetivého prostredia. Zvyčajne sa koberec vyberá vždy ako posledný, keď je na mieste nábytok, pohovky atď. Na základe dekorácie, ktorú ste si vybrali, by sa mal začať proces výberu koberca, ktorý potrebujete.

 

Koberec 5

MYSLÍTE NA FARBY?

V závislosti od vášho bytu si môžete vybrať zo širokej škály vzorov a farieb. Čo sa týka farieb, veľmi rozšírenou radou je vychádzať z pravidla 60-30-10. To znamená, že zvolená farba pre domácnosť je zo 60% rovnaká pre celý dom (najlepšie neutrálna farba), z 30% iná farba (zvyčajne sekundárna farba) a nakoniec 10% tvorí zvyšok farebnej dekorácie. V prípade kobercov, vzhľadom na povrch, ktorý zaberajú a kde môžu vyniknúť, je normálne zvoliť koberec, ktorý je z väčšej časti vo farbách domu a menšiu časť tvorí farebný akcent. (60- 40).


Náš tip: Jednoduchý béžový koberec

 


 

3. KOBERCE ZOSVETLIA MIESTNOSŤ

Ak si prenajímate byt je možné, že nemáte dovolené zmeniť farbu stien alebo podlahy alebo ste si už kúpili nábytok v tmavých tónoch, ktorý spôsobil, že miestnosť pôsobí ponuro alebo menej priestranne. Na vyriešenie tohto problému môže využiť koberec a je ho potenciál vytvoriť neporovnateľný estetický vzhľad.

V malých priestoroch môže koberec vytvoriť priestranný efekt. Aby ste to dosiahli tento efekt zamerajte sa na koberce v plných farbách alebo neutrálnych tónoch, ktoré dosiahnu zosvetlenie miestnosti. Koberce s plochou väzbou sú tiež veľmi dobrou voľbou. Keďže sú na pohľad ľahšie a jednoduchšie, pomáhajú dosiahnuť lepší pocit v miestnosti.

Náš tip: Dekoračný koberec s kožušinovou štruktúrou

Koberec 7

 
4. KOBERCE TEPELNE IZOLUJÚ

Úloha kobercov je dobre známa, buď sa používali na vytvorenie majestátneho prostredia alebo boli tkané, aby chránili tých, ktorí ich používali, pred chladom zeme. Možno aj mix oboch. Koberce, najmä tie vlnené sú tie, ktoré najviac izolujú od chladu aj tepla. Medzi ľuďmi je najrozšírenejší koncept, že koberec pôsobí ako bariéra, ktorá bráni kontaktu s chladom zo zeme. To je správne tvrdenie, hoci koberce izolujú aj iným spôsobom.

Koberce pomáhajú udržiavať izbovú teplotu, teda či máme zapnuté kúrenie alebo klimatizáciu, koberce pomáhajú znižovať spotrebu elektriny tým, že lepšie uchovávajú teplotu našej obývačky alebo izby. S menším elektrickým príkonom je ľahšie udržiavať izbovú teplotu . Preto je tiež dobré ponechať si koberce aj v lete.

 

 

5. KOBERCE CHRÁNIA PODLAHU

Ak máte doma prírodnú drevenú podlahu, jednou z možností, ako ju ochrániť v oblastiach s najväčšou premávkou, je použitie kobercov. Náklady na inštaláciu a údržbu prírodného dreva sú zvyčajne dosť vysoké. Preto je vhodné použiť koberce v priestoroch ako je obývačka, kuchyňa či chodba.

Koberce sú zvyčajne odolné voči použitiu a chránia podlahu pred šľapami, opätkami alebo dokonca hračkami od tých najmenších v dome. Koberce v detskej izbe sú viac než žiadúce. Chránia dieťa pred chladom a podlahu pred poškodením.

Majte na pamäti, že drevené podlahy v priestoroch ako sú predsieň, chodby alebo východy na terasu či záhradu, sú náchylnejšie na opotrebovanie. Vchodový koberček alebo rohožka úžasne ochráni podlahu a samozrejme pomôže skrášliť váš domov.

Koberec 8VERÍME, ŽE BOL PRE VÁS TENTO ČLÁNOK UŽITOČNÝ